Отношението на САЩ към защитата на Европа се промени трайно. Трябва да се създаде европейска коалиция на желаещите, която включва и Украйна, за да защити континента. Това заяви бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Коалицията от 45 държави, желаещи да се споразумеят, на теория вече е готова да действа като сила за мироопазване и обучение в Украйна в случай на мирно споразумение с Русия.
Расмусен, бивш близък съветник на украинския президент Володимир Зеленски, предлага адаптиране на концепцията, така че разширена версия на коалицията да осигурява гаранции за сигурност за континентална Европа, а не само за Украйна. Той вижда коалицията като застраховка в случай, че Доналд Тръмп внезапно изтегли американските войски и европейските партньори в отбраната не са готови да запълнят празнината.
"Бих предложил коалиция на желаещите, в която да се обединят редица европейски държави, способни и желаещи да направят необходимото, за да защитят континента, включително Украйна. Силите ще бъдат водени от двете ядрени сили в Европа, Франция и Обединеното кралство", посочва Расумесен.
Предложението му идва дни преди срещата на петте водещи европейски отбранителни сили, които се събират в Берлин за да се изготвят обща отбранителна стратегия в навечерието на срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 юли.
Срещата на върха се готви да постигне съгласие за нова цел от 70 милиарда евро допълнителни разходи за Украйна за две години, като сумите допринасят за ангажимента, поет от отделните държави, да изразходват до минимум 5% от БВП за отбрана до 2035 г. Европейски представители на отбраната отчасти подкрепят целта като начин да се хвърли светлина върху това как подкрепата за Украйна е толкова силно концентрирана в пет държави - Германия, Великобритания, Швеция, Дания и Холандия.
Министърът на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, обяви преглед на броя на американските войски в Европа, но засега на военно ниво има увереност, че намаляването на войските от администрацията на Тръмп няма да бъде толкова внезапно, че да изложи на риск сигурността на Европа.
Расмусен смята, че Украйна трябва да бъде неразделна част от нова европейска архитектура за сигурност. "Както и да приключи този конфликт, ние все още имаме агресивна Русия и се нуждаем от Украйна като бастион срещу този агресор. Украйна днес е военно най-силната нация в Европа. Тя е изпитана в битки, закалена в битки", каза още той.
"Обикновено гледаме на Украйна като на страна, която се нуждае от нашата помощ. Това все още е правилно, но все повече трябва да гледаме на Украйна като на актив, страна, която действително може да допринесе за европейската сигурност. И затова мисля, че трябва да укрепим европейския стълб в НАТО, основан на коалиция от желаещи, включително Украйна", отбеляза бившият шеф на НАТО.
Расмусен призна, че европейските лидери забелязват промяна в отношението на Тръмп към войната в Украйна. Според него е време Европа да взима самостоятелни решения, без да взима предвид как ще реагира Тръмп. По думите му е самозаблуда, че след Тръмп ситуацията ще се нормализира.
Ирано-американският конфликт, в който Русия ясно показа подкрепата си за Иран, може да е стимулирал нов начин на мислене за Русия в Белия дом, твърди Расмусен. Той подчерта, че задачата на срещата на върха на НАТО в Анкара е да се използва потенциалът за нов подход, за да се затвърди посланието, че нито НАТО, нито САЩ ще се откажат от подкрепата си за Украйна.
Той е окуражен от индикациите, че Украйна ще получи лицензи за производство на оръжия, разработени от САЩ, включително ракети-прехващачи и ракети с голям обсег.
Расмусен призова ЕС да не назначава преждевременно свой преговарящ с Русия. Според него преди да се стигне до назначение, трябва да има уверение, че лицето ще преговаря от позицията на силата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Факт
Коментиран от #45, #49, #58
17:54 24.06.2026
3 Атина Палада
Коментиран от #17, #18
17:54 24.06.2026
4 Вуте от Бусманци
17:54 24.06.2026
5 Овчар
Коментиран от #9, #16
17:54 24.06.2026
6 Последния Софиянец
Коментиран от #38, #50
17:54 24.06.2026
7 пръц
17:55 24.06.2026
8 Имаше
17:56 24.06.2026
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Бивш мишок на НАТО:
18:00 24.06.2026
11 Атина Палада
18:01 24.06.2026
12 Тома
18:01 24.06.2026
13 Владимир Путин, президент
Процъфтяваща, осигурена, силна, витрина на ЕС към пропадла Севернокорейска Русия. Монголо-татарите от векове живеят като роби, това е в кръвта им. Демокрация, цивилизация, образование не е за тях, деца на първобитни скитнически народи ☝️
18:03 24.06.2026
14 Мишел
Коментиран от #20
18:03 24.06.2026
15 Овчар
До коментар #9 от "Умрел руснак":
Ако има 3 световна 80 % от българите ще са към Русия останалите като теб и брачедите на Соломон Паси ще бъдат изчистени бързо..Коментиран от #21, #37
18:03 24.06.2026
16 хахаха
До коментар #5 от "Овчар":
а не така за най великата нация в света след северомакедонците без украина европа ще изчезне от картата18:04 24.06.2026
17 Майор Деянов, на всеки километър
До коментар #3 от "Атина Палада":
"...Те са при Бандера..."При Бандера е макккя ти руската петрублева и му прави бонасера 😄☝️
18:05 24.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 хахаха
До коментар #14 от "Мишел":
ами да докато украинците са силно мотивирани финансово да умират за свободата и благото на европа18:06 24.06.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 принос
18:07 24.06.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Владимир Путин, президент
Кратко и понятно за всеки руско-манголски дypaк ☝️
18:08 24.06.2026
25 да питам
До коментар #21 от "Копейкотрошач":
а твоето,а това на чавето ти?18:08 24.06.2026
26 Артилерист
18:09 24.06.2026
27 Летец Пешеходец
Коментиран от #31
18:09 24.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 az СВО Победа 81
1. Бивша Украйна е на командно дишане от 2022г. насам.
2. За да я поддържат от ЕС крадат парите на руснаците и вземат от самите европейци.
3. Парадоксалното е, че напрежение и недоволство от войната расте сред самите европейци, вместо сред руснаците какъвто беше замисълът на подпалвачите на войната, за да свалят самите руснаци Путин.
4. Есента се е задала икономическа буря, която ще удари много тежко именно ЕС. Предстоят интересни времена.
Коментиран от #33, #41, #42
18:10 24.06.2026
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 хахахахха
До коментар #27 от "Летец Пешеходец":
мечтите на лгбт-обществото нямат край,големи сте фантазьори 🤣🤣🤣Коментиран от #35
18:12 24.06.2026
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Жълто - син пpъч
18:12 24.06.2026
35 Летец Пешеходец
До коментар #31 от "хахахахха":
Не знам, кой вече пета година мечтае за "велика победа", а то бензина изчезва от "Бензиностанцията с ракети". По-гламави тиквеници от вас русофилите няма.Коментиран от #40
18:14 24.06.2026
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 оня с коня
До коментар #15 от "Овчар":
Похварно е че пророкуваш какъв Процент Българи ще са към Русия при една 3-та Светона,но добре е да прозреш и по- далече - че при 4-тата Св.Война този процент ще се Удвои!18:15 24.06.2026
38 Мдаа
До коментар #6 от "Последния Софиянец":
Обслужващ персонал сме.ДД ги гласи да заемат българските земи. Започнаха от Черноморието и назначават укр отци в бълг църкви / Варна, св. Влас и срлата наоколо.18:15 24.06.2026
39 Едни мост
Коментиран от #46
18:15 24.06.2026
40 хахахахха
До коментар #35 от "Летец Пешеходец":
продължавай да мечтаеш,те мечтите са безплатни,също като тебе18:16 24.06.2026
41 Руснак без крак...
До коментар #29 от "az СВО Победа 81":
Нечовеко, не разбираш ли че неможеща саката Русия приключи и Украйна е тай-малкия проблем ? Чечня, Дагестан събират васалски данък спокойствие от Русия. В момента в който милиардите секнат ще скочат да режат руски глани, както 10-века са рязали !!! Богатите на ресурси области също ще се отцепят от бездарна Мацква, защо да хрантугят 10млн безполезни навлека. Само гледай ☝️18:17 24.06.2026
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Сатана Z
18:19 24.06.2026
44 Дедушка
18:19 24.06.2026
45 Шопо
До коментар #2 от "Факт":
Украйна не е държава а територия, руска територияКоментиран от #47
18:19 24.06.2026
46 да питам
До коментар #39 от "Едни мост":
и кой та излъга,че сега ти лъжеш?18:20 24.06.2026
47 Си Дзинпин, генерален секретар
До коментар #45 от "Шопо":
Така, така...Скоро видим Рассия чия територия е....
Цун-Кай Го 😄😄🍌
Коментиран от #60
18:22 24.06.2026
48 Така е
18:22 24.06.2026
49 Само че
До коментар #2 от "Факт":
Украйна защитава народа и страната си от руската агресия18:25 24.06.2026
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Путинчето
18:27 24.06.2026
52 Ае копейките
Коментиран от #83
18:27 24.06.2026
53 Мишел
Коментиран от #56, #57
18:28 24.06.2026
54 лекар
18:30 24.06.2026
55 Мъдрецът
18:30 24.06.2026
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 гру гайтанджиева
До коментар #53 от "Мишел":
Колежке ти ме надмина по идиотщина.18:32 24.06.2026
58 оня с коня
До коментар #2 от "Факт":
ами да умират, да рева ли за тия бандеровци ?18:32 24.06.2026
59 Копейки,
Коментиран от #64, #74
18:33 24.06.2026
60 Шопо
До коментар #47 от "Си Дзинпин, генерален секретар":
Лвов е полски град, там не живеят Руснаци, там може да се тества тактическо ядрено оръжие.18:35 24.06.2026
61 Прокопи Катъра
18:35 24.06.2026
62 Мъдрецът
Коментиран от #91
18:35 24.06.2026
63 Гай Турий
Коментиран от #76
18:36 24.06.2026
64 Миролюб Войнов,аналитик
До коментар #59 от "Копейки,":
Крим е руски от 12 г ,Чеи будут Харков ,Херсон ,Николаев и Одеса ?18:37 24.06.2026
65 Сатана Z
18:37 24.06.2026
66 Лукашенко се извини на Зеленски
18:37 24.06.2026
67 az СВО Победа 81
Д. Медведев
Интересно изказване и много дебел намек.....
Коментиран от #70
18:38 24.06.2026
68 Дон Корлеоне
Коментиран от #75
18:39 24.06.2026
69 1111
18:39 24.06.2026
70 Дали Зеленски се интересува от мнението
До коментар #67 от "az СВО Победа 81":
от отрпкката Медведев?Ти как мислиш?Коментиран от #84
18:40 24.06.2026
71 Този коментар е премахнат от модератор.
72 Поредното
18:44 24.06.2026
73 Име
Коментиран от #80
18:45 24.06.2026
74 Шопо
До коментар #59 от "Копейки,":
Един наш политик беше казал че Крим е руски, излезе прав човека сега спора е за ОдесаКоментиран от #87
18:45 24.06.2026
75 Пиночет
До коментар #68 от "Дон Корлеоне":
А ти пускаш ли отново в дивия ,че съм яко нато поррчен и така ми се ....бе ,че две не виждам ?Коментиран от #81
18:46 24.06.2026
76 Мъдрецът
До коментар #63 от "Гай Турий":
Кoпейките за пять года не разбраха и още питат защо Европа помага на Украйна срещу агреслра! Обяснявам за пореден път! - Защото Украйна е Европа! Русия нападна Европа, гърми и руши екологията в Европа! Това е само геополитическия аспект! Има и хуманен! Моето усещане е че кoпейката не може да го разбере, защото не може да изчисти матрицата си от прoпаганда!Коментиран от #79, #85, #90
18:48 24.06.2026
77 йонко
18:49 24.06.2026
78 Странно
18:49 24.06.2026
79 Ами тъ пейката
До коментар #76 от "Мъдрецът":
не разбра, че САЩ направи войната в Украйна, за да източва и унищожава Европа! А по отношение да се помага да се затрива една държава, само показва ниско интелектуалното равнище на една тъ пейка, гасяща огън с бензин!Коментиран от #93
18:51 24.06.2026
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Този коментар е премахнат от модератор.
82 Този коментар е премахнат от модератор.
83 м даааа
До коментар #52 от "Ае копейките":
продължавай си с опорките,евтин драскач мижав,нищо че тебе те купуват 10 пъти по евтино от всички други тролчета по света,по евтино излизаш и от бот 🤣18:55 24.06.2026
84 az СВО Победа 81
До коментар #70 от "Дали Зеленски се интересува от мнението":
Ами питай Зеленски, не мен! 🤣18:56 24.06.2026
85 Този коментар е премахнат от модератор.
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 АРМИЯ ОТ ОТКРОВЕННИ НАЦИСТИ
Коментиран от #98
18:58 24.06.2026
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Мишел
До коментар #62 от "Мъдрецът":
Зеленски унищожи Украйна. Под ръководството на този гений, Украйна загуби над 22% от територията си -115000 кв км , и населението й намаля с над 60% - от 53.5 милиона на под 20милиона.Коментиран от #92, #96
19:00 24.06.2026
92 Руснак без крак...
До коментар #91 от "Мишел":
Тролски Н-Е-М-О-Ж-А-Ч ☝️Коментиран от #97
19:03 24.06.2026
93 Верно ли бе
До коментар #79 от "Ами тъ пейката":
Лай но?Коментиран от #95
19:03 24.06.2026
94 Муня
19:04 24.06.2026
95 Вярно тъ пейка
До коментар #93 от "Верно ли бе":
Ама ко прайш тук, като се чувстваш така? 😄19:04 24.06.2026
96 гру гайтанджиева
До коментар #91 от "Мишел":
Руски фейкове колега.19:04 24.06.2026
97 Е като си тролски немопжач
До коментар #92 от "Руснак без крак...":
що се излагаш денонощно и показваш трагедиата си? 😄19:05 24.06.2026
98 Българин
До коментар #89 от "АРМИЯ ОТ ОТКРОВЕННИ НАЦИСТИ":
Работата на украинците е да трепат колкото се може повече ушанки.Това нас българите много ни радва.19:05 24.06.2026